• آدرس: خیابان سئول شمالی، خیابان هفتم شرقی، شماره ۷
 • امور مشتریان:88215704 | 88215904
 • ایمیل کارگزاری:info@fardabroker.com

سوالات متداول

 • معاملات
 • اصلاحات رایج در بورس
 • اعتبارات
 • تسهیلات مسکن
 • آموزش
 •  
  1. مفهوم کارگزار ناظر چیست؟ چگونه کارگزار ناظر را تغییر دهیم؟
  دارایی سهامداران در هر یک از نمادهای معاملاتی، زیرنظر کارگزار خریدار سهم است که به آن کارگزار ناظر گفته می‌شود به این مفهوم که سهامداران صرفا از طریق کارگزار ناظر خود در آن نماد معاملاتی می‌توانند دارایی خود را به فروش برسانند. جهت فروش سهمی که کارگزار ناظر آن کارگزاری توسعه فردا نیست لازم است کارگزار ناظر آن نماد تغییر داده شود تغییر کارگزار ناظر به روش ذیل امکان پذیر است:
  با همراه داشتن آخرین برگه سهم و اصل کارت ملی و شناسنامه خود به یکی از شعب کارگزاری توسعه فردا مراجعه کرده و فرم “درخواست تغییر ناظر” را تکمیل فرمایید. یک روز کاری بعد ناظر سهم تغییر خواهد کرد.
 •  
  2. در چه مواردی نیاز به دریافت برگه سهم مشتری می باشد؟
  در صورت تغییر کارگزار ناظر، مشتری نیاز به همراه داشتن آخرین برگه سهم می باشد.
 •  
  3. در چه مواردی نیاز به دریافت برگه سهم مشتری می باشد؟
  در صورت تغییر کارگزار ناظر، مشتری نیاز به همراه داشتن آخرین برگه سهم می باشد.
 •  
  1. چگونه وارد بورس شویم؟
  قدم اول: دریافت کدمعاملاتی (کدبورسی)
  برای معامله در بازار بورس شما نیاز به یک کارگزار رسمی بورس (که تحت نظارت سازمان بورس فعالیت می کند) و کد معاملاتی خودتان (که با نام کد بورسی یا کد سهامداری نیز شناخته می‌شود) دارید. پس قدم اول شما دریافت یک کد بورسی از کارگزاری خواهد بود.
  شرکت‌های کارگزاری در واقع واسط بین شما و بازار بورس هستند و وظیفه انتقال سفارشات خرید و فروش سهام را به سامانه های معاملاتی بورس برعهده دارند. کد معاملاتی نشان‌دهنده هویت شما در بورس تهران است. با وجود بیش از 100 شرکت کارگزاری فعال، انتخاب از بین آنها برای شما مشکل خواهد بود. اما کارگزاری را انتخاب کنید که رتبه الف را دارد و همچنین در راهنمایی شما در خصوص نیازهای بازار سرمایه ، عملکردی مناسب داشته باشد. بعد از اینکه این قدم را برداشتید، شما می توانید شروع به خرید و فروش سهام در بورس بکنید. اما خرید و فروش سهام به سه روش زیر امکان پذیر است:
  . مراجعه حضوری به شرکت کارگزاری و تکمیل فرم درخواست خرید و فروش سهام است.
  . سفارش اینترنتی به کارگزار (معاملات آفلاین)
  . معاملات سهام در بورس بصورت آنلاین (معاملات آنلاین)
  قدم دوم: یادگیری مفاهیم و قوانین بورس
  سرمایه‌گذاری در بازار سهام هم نیاز به یادگیری برخی قوانین، اصطلاحات و مفاهیم دارد. برای یادگیری مفاهیم بورسی شما می توانید در دوره¬آموزشی شرکت کارگزاری توسعه فردا شرکت نمایید.
  https://t.me/Tose_ehFardaBrokerage/10720
  قدم سوم: یادگیری نحوه تحلیل و انجام معاملات
  پس از یادگیری مفاهیم اولیه بورس، باید بدانید کدام سهام یا اوراق بهادار را در چه زمانی بخرید و چه زمانی بفروشید تا بتوانید کسب سود کنید. اینکار از طریق یادگیری روانشناسی بازار، تحلیل بنیادی و تحلیل تکنیکال میسر است و همزمان با یادگیری نیاز به کسب تجربه و تمرین دارد. در این بخش از سفر شما در دنیای بورس، باید بیشترین انرژی و زمان صرف شود زیرا یک معامله نادرست به هردلیل باعث از دست رفتن بخش بزرگی از سرمایه شما می‌گردد.
 •  
  2. نماد معاملاتی چیست؟
  در بورس‌های جهان برای اینکه راحت‌تر بتوان سهام شرکتها را معامله نمود یک نماد اختصاری به هر شرکت اختصاص می‌دهند. (ticker) یک نماد از تعداد محدودی حرف تشکیل شده است و معمولا شامل حرف اول صنعت همان شرکت نیز هست.. در بورس ایران نیز به همین ترتیب است و شرکتها دارای نام های اختصاری (نماد) منحصر به فرد خود هستند. شرکت‌ها در بورس بر اساس صنعت خود ، دارای تقسیم‌بندی کلی دارند. مثلا: در گروه بانک‌ها، سرمایه‌گذاری‌ها ، شرکت‌های خودرویی، شرکت‌های قندی، شرکت‌های سیمانی، کاشی و سرامیک و گروه‌های دیگر… نماد هرکدام از این شرکت‌ها در گروهی که هستند با یک حرف خاصی شروع می‌شود( البته استثناهایی هم وجود دارد.) مثلا در گروه خودرویی ابتدای حرف هر کدام از این نمادها با حرف ( خ ) شروع می‌شود مثلا : به ایران خودرو می‌گویند "خودرو" و یا به شرکت سایپا می‌گویند "خساپا" به شرکت زامیاد می‌گویند "خزامیا". شرکت های دارویی با حرف "د" شروع می شوند. برای مثال نماد کیمیدارو ،"دکیمی" ، سینا دارو، "دسینا". اما همانطور که در بالا گفته شد در این میان استثاهایی هم وجود دارد به طور مثال گروه دارویی برکت در گروه دارویی قرار دارد اما نماد آن "برکت" است و با حرف "د" شروع نمی شود. نماد بانک پاسارگاد، "وپاسار" ، نماد بانک اقتصاد‌نوین، "ونوین" ، نماد بانک تجارت، "وتجارت" و نماد بانک ملت، "وبملت" نام دارد. شرکت‌های سرمایه‌گذاری هم با حرف "و" شروع می‌شوند (اول گروه واسطه گری های مالی) مثلا : شرکت سرمایه‌گذاری بهمن، "وبهمن"، شرکت سرمایه‌گذاری ملی ایران، "ونیکی" و سرمایه‌گذاری سایپا، "وساپا". حالا چند مثال هم در مورد شرکت‌های قندی می‌زنیم برای مثال: شرکت قند لرستان، "قلرست" و شرکت قند نیشاور، "قنیشا". لازم به ذکر است نماد برخی از شرکتهای بورسی از قاعده کلی فوق (حرف اختصاری + نام شرکت) پیروی نمی کند. مثلاً نماد «ذوب» از گروه فلزات که مربوط به شرکت ذوب آهن اصفهان است یا نماد «مداران» از گروه رایانه که مربوط به شرکت داده پردازی ایران است. اطلاعات نماد کلیه شرکتهای فعال در بازار بورس و فرابورس از سایت شرکت مدیریت فناوری بورس تهران به آدرس www.tsetmc.com قابل مشاهده می باشد.
 •  
  1. اعتبار چیست؟
  اعتبار ، وجه نقدی است که کارگزاری برای خرید و فروش سهام در اختیار مشتری قرار می دهد.
 •  
  2. شرایط و نحوه دریافت اعتبار چیست؟
  به اندازه وجه تضمین پرتفوی مشتری ، اعتبار تعلق می گیرد.
 •  
  1. آیا می توان در بورس سریعتر وام مسکن دریافت نمود؟
  با خرید اوراق تسه جدید ، می توان بدون نوبت وام مسکن دریافت نمود.
 •  
  2. معنی ورقه تسهیلات مسکن چیست؟
  تسه یا اوراق امتیاز تسهیلات مسکن، اوراق بهاداری است که در بازار عادی فرابورس ایران معامله می‌شود و منتشر کننده آن بانک مسکن است. این اوراق به صاحبان حساب سپرده سرمایه‌گذاری ممتاز بانک مسکن تعلق می‌گیرد و قابلیت معامله در بازار فرابورس را دارد. از آنجا که اوراق امتیاز تسهیلات مسکن محدودیت اعتبار دارند، برای هر سری از اوراق با درنظر گرفتن تاریخ صدور آن، یک نماد تعریف می‌شود. این نماد معاملاتی شامل کلمه “تسه” (سه حرف ابتدایی تسهیلات) و چهار عدد است. از چپ به راست، دورقم ابتدایی این عدد مشخص کننده سال و دو رقم بعدی مشخص کننده ماه صدور آن است. برای مثال “تسه ۹۳۰۷” نمایانگر اوراق امتیاز تسهیلات مسکن صادر شده در مهر ماه ۱۳۹۳ است.
 •  
  1. برای شروع فعالیت در بورس باید چه مواردی را آموخت؟
  اولین قدم، افتتاح حساب در کارگزاری
  اولین قدم برای وارد شدن به دنیای سرمایه گذاری در بورس افتتاح حساب در یک کارگزاری است. طبق قوانین هر فرد حقیقی و یا حقوقی برای خرید و فروش سهام در بورس نیاز به داشتن یک کارگزار دارد تا بتواند اقدام به معاملات سهام بکند،در واقع کارگزار واسط بین شما و بازار بورس و سایر سهامداران است و هیچ فردی نمی تواند سهام خود را به صورت مستقیم به فرد دیگری واگذار کند و یا از آن سهام بخرد. پس تمامی خرید و فروش های شما از طریق کارگزاری انجام خواهد شد و شما برای شروع فعالیت خود در بورس حتما باید نزد یک شرکت کارگزاری حساب داشته باشید. کارگزار اقدامات لازم از قبیل دریافت کد معاملاتی و افتتاح حساب را برای شما انجام خواهد داد و شما آماده خرید و فروش سهام خواهید بود.
  قدم دوم، آموزش و یادگیری انواع تحلیل و نحوه استفاده از آنها
  بعد از افتتاح حساب در کارگزاری شما آماده خرید و فروش سهام هستید، اما این تازه شروع راه است. از آنجایی که این خرید و فروش مستقیما با پول و سود و زیان شما در ارتباط است، مهم ترین چیز این است که شما بدانید سهام کدام شرکت ها را و در کدام قیمت ها خرید و فروش کنید. فعالیت در هر بازاری نیازمند آشنایی با اصول و روش های کسب سود در آن بازار است، فعالیت در بورس به صورت خلاصه شامل انتخاب سهام مناسب در قیمت مناسب و فروش آن در قیمت های بالاتر و در نتیجه کسب سود است. اینکار از طریق یادگیری روانشناسی بازار، تحلیل بنیادی و تحلیل تکنیکال میسر است و همزمان با یادگیری نیاز به کسب تجربه و تمرین دارد.
 •  
  2. آیا کارگزاری توسعه فردا دوره های آموزشی ارائه می نماید؟
  بلی، شرکت کارگزاری توسعه هر هفته دوره¬های آموزشی برگزار می¬کند.